• Uncategorized
  • 20

Android SDK: Uygulamaları Hafıza Kartına Taşıyın

Android uygulamaları varsayılan olarak akıllı telefonların dahili depolama alanına yükleniyor. Dahili depolama kapasitesi düşük olan bazı akıllı telefonlarda bu durum sıkıntılara yol açabiliyor. Uygulamaların varsayılan olarak SD karta yüklenmesini istiyorsanız bu ipucumuzda anlatılan adımları izlemeniz yeterli olacaktır. İşlem Android 2.2 ve daha güncel işletim sistemi sürümüne sahip akıllı telefonlara uygulanabiliyor ve “root” işlemine ihtiyaç duyulmuyor. Varsayılan yükleme dizinini değiştirebilmek için Android Debug Bridge ve Google’ın Android SDK’sına ihtiyacınız var.

android

1. Öncelikle Android tabanlı akıllı telefonunuzda “USB hata ayıklama” özelliğini etkinleştirmeniz gerekiyor. “Ayarlar” ekranını açın ve sırasıyla “Uygulamalar” ile “Geliştirme” seçeneklerine dokunun. “USB hata ayıklama” seçeneğini etkinleştirin. Bu özelliği etkinleştirdiğinizde bilgisayarınız üzerinden Android’li akıllı telefonunuzun ayarlarını değiştirebilme olanağına kavuşuyorsunuz. İşlemleri tamamladıktan sonra bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

android

2. Öncelikle http://bit.ly/3jNWwL bağlantısından Google’ın Android SDK’sını (Android yazılım geliştirme kiti) ve http://bit.ly/bMkbpo adresinden Oracle’ın Java JDK’sını indirin ve Windows işletim sistemli bilgisayarınıza yükleyin. “Başlat” menüsünde “Programlar” bölümünden “Android SDK Tools” altındaki “SDK Manager” aracını çalıştırın. ADB aracı varsayılan olarak kurulu gelmiyor, Android SDK Platform’da bu paketi seçin ve indirip kurulumu gerçekleştirin. Ardından akıllı telefonunuzu USB data kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

android

3. “C:\Program Files\Android\android-sdk\platform-tools” dizinine girin. Klavyeden “Shift” tuşuna basılı tutarak klasöre sağ tıklayın ve “Komut satırı penceresini burada aç” seçeneğine tıklayın. Öncelikle “adb devices” ve daha sonra varsayılan kurulum dizinini SD kart olarak belirlemek için “adb shell pm setInstallLocation 2” komutunu girip “Enter”a basın. Daha sonra kurulum dizinini dahili depolama alanı olarak belirlemek isterseniz bu aşamada “adb shell pm setInstallLocation 0” komutunu girebilirsiniz.

android

4. Bu aşamaların ardından dahili depolama alanında kurulu olan uygulamaların hafıza kartına taşınması da mümkün hale geliyor. Herhangi bir uygulamayı hafıza kartına taşımak için “Ayarlar” menüsünü açın, “Uygulamaları Yönet” seçeneğine dokunun, ilgili uygulamayı seçin ve “Taşı” seçeneğini kullanın. İlk üç adımdaki işlemler uygulanmadan önce buradaki taşıma işlemini sağlayan butonun pasif durumda olduğunu belirtelim. Bazı uygulamaları SD karta değil dahili depolama alanına yüklemeniz gerekebilir. Android cihazınızı bilgisayarınıza bağladığınızda harici depolama birimine erişilemiyor, bu anlarda bazı uygulamaların çalışabilmesi için dahili depolama alanına kurulu olmaları gerekiyor. Widget, launcher, duvar kağıtları ve telefonunuzu bilgisayarınıza bağladığınızda SD kartta yüklü olduğu için kullanılamayan uygulamalarınız ile sorun yaşamamak için bu uygulamaları dahili depolama alanına yüklemeniz önem teşkil ediyor.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *