• Uncategorized
  • 9

Google Chrome Shockwave Sorunu ve Çözümü

Google Chrome Shockwave Sorunu

Google Chrome dünyanın en yaygın tarayıcısı konumunda yer alıyor. Bu başarıyı yalnızca 4 sene içinde elde etti. Tabii zaman zaman kullanıcıların karşısına problemler çıkarabiliyor. Çok nadir olan bu durumla en fazla Shockwave eklentisi nedeniyle karşılaşıyoruz. Özellikle internet üzerinden video izlediğiniz sırada bu eklentinin aniden çökmesiyle ekran başında hüzünlü bir hale bürünmeniz içten bile değil. Peki bunun suçlusu kim? Google Chrome mu yoksa Adobe Shockwave eklentisi mi? Bunu Google Chrome Shockwave sorunu başlığı altında ele alıp biraz araştırdık ve sizler için bir çözüm önerisi hazırladık.

Google Chrome Shockwave Sorunu

Google Chrome Shockwave Sorunu   Adobe Shockwave eklentisi bir problemle karşılaştığında yukarıdaki uyarıyla karşılaşacaksınız. Bu aşamada videoyu izlemeniz mümkün değil. Sayfayı yenilemeli veya tarayıcıyı yeniden başlatmalısınız. Aslında bu problemin temelinde Google Chrome’un dahili Adobe Flash desteğiyle beraber geliyor olması yatıyor. Yani diğer tarayıcılarda olduğu gibi bu eklentiyi kurmak zorunda değilsiniz. Kurduğunuz zaman çakışmalar meydana geliyor. Yani Chrome’un içindeki Flash ile harici kurulan Flash arasında bir anlaşmazlık söz konusu.

Google Chrome Shockwave Sorunu
 Google Chrome’un adres satırına ” chrome://plugins ” yazın. Karşınıza Google Chrome’da kurulu olan eklentilerin listesi gelecektir. Ok işaretiyle vurguladığımız yerde gariplik göze çarpıyor. Bir değil iki değil tam üç adet Flash kurulumu yapılmış. Yani tarayıcının çökmesi için her şeyi kendi ellerimizle hazırlamışız. Şimdi sağ üst köşedeki ” Ayrıntılar” bölümüne tıklayalım ve eklentilerin detaylarına göz atalım.

Google Chrome Shockwave Sorunu

Evet, üç adet Adobe Flash eklentisindeki sondaki iki girdiyi devre dışı bırakıyoruz. Böylece çakışmaları da sonlandırmış olacağız.  Eklentileri devre dışı bıraktıktan sonra Google Chrome’u yeniden başlatmayı unutmayın. Eğer devre dışı bıraktığınız Flash eklentilerinin bir sorun yarayıp yaratmadığını merak ediyorsanız, Adobe Flash’ın test sayfasına girebilirsiniz. Eğer flash içerik gösterilemiyorsa, devre dışı bıraktığınız girdileri etkinleştirin ve diğerini kapatın. Yani birkaç denemeyle sorunlu flash girdisini bulabilirsiniz. Fakat tek bir girdi olduğu halde yine de Shockwave veya Flash problemleri yaşıyorsanız şunları deneyin;

1- Harici olarak Adobe Flash Player kurun ve entegre Flash Player’ı devre dışı bırakın.

2- En yeni Google Chrome sürümünü yükleyin.

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *