• Uncategorized
  • 0

Opera Ayarlarını Yedeklemek ve Geri Yüklemek

Hemen hemen her platforma girmeyi başaran Opera web tarayıcı bir dönem akıllı telefonlar ile uyumlu versiyonuyla büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştı. Windows, Mac ve Linux ortamlarında ise Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Google Chrome gibi güçlü rakipler karşısında üstünlük kurmayı başaramadı. Yine de Opera’nın yıllardır web tarayıcı pazarında pastadan hep aynı dilimi aldığını, yani kemikleşmiş bir kullanıcı kitlesine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Sisteminizde Opera web tarayıcısını kullanıyorsanız internet geçmişi, yer imleri, ayarları, notları, profil bilgilerinizi yedeklemenizi tavsiye ediyoruz. İşletim sisteminizi yeniden kurmanız gerektiğinde ayarlarınızı yeniden yüklemek isteyebilirsiniz ya da mevcut tarayıcıdaki tüm bilgilerinizi yeni bir sisteme aktararak alışkanlıklarınızı sürdürebilirsiniz. Opera ayarlarını yedeklemek işlemi için Stu’s Opera Settings Import & Export aracından faydalanacağız.

Opera Ayarlarını Yedeklemek

Opera Ayarlarını Yedeklemek ve Geri Yüklemek

Stu’s Opera Settings Import & Export programı kuruluma ihtiyaç duymuyor, ZIP dosyasını bağlantıdan indirin ve “osie.exe” dosyasını arşivden çıkarıp çalıştırın. Karşınıza gelen uyarı metnini “OK” butonu ile geçin. “Export your Opera settings to an archive” seçeneğini işaretleyip “Next”e tıklayın.

Opera Ayarlarını Yedeklemek

Uygulama sisteminizdeki kurulu Opera’nın varsayılan konumunu otomatik tespit ediyor, bu bilgiyi seçin ve “Next” ile ilerleyin.

“Items” bölümünden tarayıcınızın hangi ayarlarını yedeklemek istiyorsanız ilgili kutucukları işaretleyin. Yaptığınız her seçim için bilgileri içeren dosyayı elle göstermeniz şart. Örneğin tarayıcınızın geçmişini yedeklemek için “History” kutucuğunu işaretlediğinizde “global_history.dat” dosyasını açılan Windows Explorer penceresinden yazılıma göstermeniz gerekiyor. İlgili seçimleri tamamladığınızda “Next” butonuna tıklayın. Sonraki adımda yedek dosyasını TGZ formatında kaydedin.

Aldığınız yedeği daha sonra geri yüklemek istediğinizde ise yazılımı çalıştırıp “Import your previously exported settings into Opera” seçeneğini işaretleyip açılan pencereden TGZ dosyasını seçmeniz yeterli olacaktır.

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *