• Uncategorized
  • 0

EPUB Uzantılı E-Kitap Oluşturmak ve Görüntülemek

İngilizce’de Eletronic Publishing (Elektronik Yayıncılık) teriminin kısaltması olan EPUB bugün Amazon Kindle ve Barnes &Noble Nook gibi sektörün önde gelen firmalarının e-kitap okuyucularında kullandığı ücretsiz açık kaynak kodlu elektronik kitap standardı konumunda. 2007 yılında ortaya çıkan bu standart MathML ve XHTML5 destekli gelişmiş son halini 2011 yılında aldı. Kullanmakta olduğunuz bir cihaz EPUB dosyaları ile uyumlu olarak çalışmıyorsa gerekli dönüştürme işlemleriyle sorunu halledebilirsiniz. Kendi EPUB dosyalarınızı da oluşturmanız ya da farklı içerikleri EPUB dosyasına dönüştürmeniz mümkün. Bu yazımızda EPUB dosyaları oluşturmak ve görüntülemek için kullanabileceğiniz çeşitli yazılımlar ve tarayıcı eklentilerine değineceğiz.  EPUB uzantılı E-Kitap oluşturmak çok kolay.

E-Kitap Oluşturmak

E-Kitap Oluşturmak

EPUB Reader adlı Firefox eklentisini kullanarak Firefox web tarayıcınız ile EPUB dosyalarınızı okuyabilirsiniz. Eklenti internetten indirdiğiniz e-kitapları doğrudan okuyabilmenizi sağlıyor, sabit diskinizdeki dosyalara da erişebiliyor. Klavye kısayollarını destekleyen EPUB Reader yakınlaştırma ve yer imleme özelliklerine de sahip. Ancak DRM korumalı EPUB dosyalarını görüntüleyemiyor.

E-Kitap Oluşturmak

Readium adlı Google Chrome eklentisi ile Google Chrome web tarayıcısı üzerinde internet ortamındaki ve sabit diskinizdeki e-kitap dosyalarınızı görüntüleyebiliyorsunuz. Eklenti ile görüntülediğiniz e-kitaplar kitaplık görünümünde listeleniyor. Readium EPUB 3 standardını destekliyor.

 

Calibre Windows, Linux ve Mac platformlarıyla uyumlu sürümleri bulunan ve bizim de severek kullandığımız ücretsiz bir yazılım. Calibre ile çeşitli dökümanları EPUB dosyasına dönüştürebilir ve e-kitap okuyucunuza kolaylıkla aktarabilirsiniz. Yazılım e-kitap kütüphanenizi yönetmek için kullanabileceğiniz en iyi seçeneklerden biri.

Adobe Digital Editions Windows ve Mac işletim sistemleriyle uyumlu ücretsiz bir yazılım. EPUB ve PDF/A e-kitap formatlarını destekleyen yazılım e-kitap kütüphanesi oluşturabilme ve kopya korumalı e-kitap dosyalarınızı farklı platformlar arasında aktarabilme özellikleriyle dikkat çekiyor.

Sumatra PDF Windows işletim sistemlerinde kullanılabilen ücretsiz ve kuruluma ihtiyaç duymayan bir yazılım. Daha çok PDF okuyucu olarak bilinse de EPUB, Mobi, DjVU, CBZ/CBR uzantılı dökümanları da destekliyor. Sumatra PDF’in popüler web tarayıcıları ile uyumlu eklentisi de mevcut.

Android işletim sistemli akıllı telefon ve tablet bilgisayarınızda kullanabileceğiniz FBReader uygulaması EPUB, RTF, FB2, MOBI dosyalarını sorunsuzca görüntüleyebiliyor. TrueType/OpenType fontlarını destekleyen uygulama dahili web tarayıcısı ile  e-kitap mağazalarından e-kitap satın alma ve indirebilme olanağı sağlıyor. Uygulama çeşitli sözlük eklentileriyle birlikte kullanılabiliyor.

dotEPUB hizmetinden Google Chrome ve Mozilla Firefox web tarayıcıları ile uyumlu eklentilerin yanı sıra diğer web tarayıcılarında bookmarklet ile faydalanabiliniyor. Servis ile çeşitli web sayfalarının içeriğinden EPUB dosyaları oluşturulabiliyor.

Windows, Linux ve Mac platformlarıyla uyumlu olan Sigil The EPUB Editor yazılımı EPUB dosyası oluşturma işlevine sahip olmasa da elinizdeki EPUB dosyalarını düzenleme imkanı sunuyor. Yazılım EPUB 2 spesifikasyonunu destekliyor.

GrabMyBooks adlı Firefox eklentisi ile web sayfalarından ve RSS beslemelerinden EPUB ve MOBI uzantılı e-kitap dosyaları oluşturabilirsiniz. Eklenti e-kitabınızı e-kitap okuyucunuza transfer etmeden önce basit bir editör ile temel düzenlemeler yapmanıza fırsat tanıyor.

2EPUB adlı hizmet ile PDF, DOCX, RTF, HTML, TXT dökümanlarını EPUB dosyasına dönüştürebilirsiniz. Bir defada boyutu 25 MB’ı aşmayan 5 adet dosyayı dönüştürme işlemi için kullanma imkanı var. Dönüştürme işlemi tamamlanınca EPUB dosyalarınızı sabit diskinize kaydediyorsunuz.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *