• Uncategorized
  • 0

Otomatik Sayfa Yenileme

Bazı web siteleri ve servisler – örneğin Twitter – arkaplanda içeriklerini sürekli güncellerler. Twitter veya Facebook üzerinden bir mesaj aldığınızda siz o an sayfayı yenilememiş olsanız dâhi yeni bir bildirim alırsınız. Yani web sitenin bir bölümü sürekli yenilenmektedir. Bazı önemli web siteleri ise böyle bir özelliği kullanmazlar. Örneğin Reddit kullanıcısıysanız bir sayfanın sürekli yenilenmesini isteyebilirsiniz. Bu sayede beklediğiniz bir güncellemeyi çabucak görebilirsiniz. Tıpkı eBay’de olduğu gibi ancak tarayıcıyı sürekli yenilediğiniz takdirde yeni yüklenen ürünleri çabucak tespit edebilirsiniz. ‘Otomatik Sayfa Yenileme’ isimli bu kılavuzun ilerleyen bölümlerinde Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome ve Microsoft Internet Explorer tarayıcılarının her biri için örnek ekran görüntülerine yer vereceğiz.

Otomatik Sayfa Yenileme

Opera

Otomatik sayfa yenileme

İlk olarak Opera ile başlıyoruz. Çünkü bu dört tarayıcı arasından yalnızca Opera otomatik olarak sayfa yenileme özelliği ile geliyor. Opera üzerinde otomatik sayfa yenilemek için basitçe sayfa üzerindeyken sağ tıklıyoruz. Açılan menü üzerinden ‘Reload Every’ yazısının üzerine fare ile geldiğinizde birçok seçenek göreceksiniz. Kendiniz için en uygun olan bir tanesini seçebilir veya ‘Custom’ seçeneği altından özel bir periyot oluşturabilirsiniz. Periyodu belirledikten sonra unutmamanız gereken nokta yenilenmesini istediğiniz sayfanın karşı taraftaki sunucuda bulunması gerektiğidir. Yalnızca bu sayede sayfayı otomatik olarak güncelleyebilirsiniz. Bir periyot belirledikten sonra Opera mevcut sayfayı belirli sürede bir yenileyecektir.

Internet Explorer

Otomatik sayfa yenileme

Internet Explorer için pek mevcut eklenti bulunmuyor. Fakat Auto Refresher for IE isimli aracı kullanarak otomatik sayfa yenileme özelliğini Internet Explorer tarayıcısına kazandırabilirsiniz. Verdiğimiz linki açarak geliştirici sayfasından indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eklentiyi yükledikten sonra Internet Explorer’ı yeniden başlattığınızda tarayıcı üzerinde hangi eklentileri kullanmak istediğinizi soracaktır. İndirdiğiniz eklentiyi çalıştırmak istediğinizi belirtmeniz yeterli. Alternatif olarak ayarlar butonuna tıklayıp ardından eklentileri güncelle seçeneğini kullanırsanız istediğiniz zaman değişiklikler yapabilirsiniz.

Google Chrome

otomatik sayfa yenileme

Google Chrome eklenti konusunda sorun yaşamayacağınız başarılı tarayıcılardan bir tanesidir. Auto-Reload eklentisi de yine Google Chrome üzerinde otomatik sayfa yenileme işini yapan araçlardan biri. Eklentinin ikinci bir özelliği daha bulunuyor ki bu bazı kullanıcıların ilgisini çekebilir. Auto-Reload seçeneğini kullanıp ‘Randomize’ ismini görüntülediğinizde mevcut sayfayı farklı periyotlar ile güncellemeye başlıyor. Bot koruması olan web siteleri için bu seçenek gerçekten önemli ve yer verilmesi iyi olmuş. Bu uzantı aynı zamanda size bir takım reklamlar gösterebilir. Tarayıcı ayarlarından bu seçeneği devre dışı bırakabilirsiniz.

Mozilla Firefox

otomatik sayfa yenileme

Tab Auto Reload Mozilla Firefox tarayıcısı için hazırlanmış birçok eklentiden biri. Linki kullanıp açılan sayfadan uzantıyı Mozilla tarayıcınıza yükleyin. Yükleme işlemini tamamladıktan sonra tarayıcıyı baştan başlatın. Yenilenmesini istediğiniz sayfanın sekmesine sağ tıklayarak belirlenmiş periyotlardan birini seçebilir veya kendiniz özel bir zaman aralığı belirleyebilirsiniz. Otomatik sayfa yenilemeyi iptal etmek isterseniz aynı yolu kullanarak ‘Disable All’ yazısına tıklamanız yeterli olacaktır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *