• Uncategorized
  • 8

Windows 8’den Windows 7’ye Dönüş Nasıl Yapılır

Beraberinde birçok yeniliği getiren Windows 8, alışılması zor birçok özelliğe de sahip. Diyelim ki Başlat menüsünün olmamasına, Başlangıç menüsüne, Metro arayüzüne alışamadınız ya da kurumsal bir şirketsiniz ve kullandığınız yazılımların Windows 8’de düzgün çalışmadığından ya da hiç çalışmadığından şikayet ediyorsunuz ve eski işletim sisteminize dönüş yapmak istiyorsunuz. Yüzde yüz olmasa da Microsoft, bazı işletim sistemlerine geçiş yapmanıza imkan sağlıyor. Windows 8’den, sadece Windows 7 Professional ve Windows Vista Business’a geçiş yapılabiliyor. Şimdi Windows 8’den Windows 7’ye dönüş nasıl yapılır inceleyelim.

Windows 8'den Windows 7'ye Dönüş

Windows 8’den Windows 7’ye Dönüş

Öncelikle tüm gerekli dosyaları bir harici sabit diske yedeklemenizi öneriyoruz.

Şimdi ihtiyacınız olan, Windows 7 veya Windows Vista sürücüsü ve geçerli bir ürün anahtarı. Kullanacağınız ürün anahtarı başka bir cihazda da kullanılıyor olabilir. Çünkü sadece Windows’u yüklerken kullanacağız.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, sisteminizden güvenli boot ( UEFI ) işleminin devre dışı bırakılması gerekiyor. Öncelikle Charms çubuğunu ( sağ köşeden çıkan bar ) kullanarak Ayarlar > Bilgisayar ayarlarını değiştir > Genel > Şimdi yeniden başlat yolunu izleyin ve Sorun Gider butonuna tıklayarak UEFI Firmware ayarları’ndan UEFI’yı pasif hale getirin.

Şimdi yükleyeceğimiz işletim sistemini normalde yüklediğiniz gibi yükleyin. Ürün anahtarı kısmına Windows 7 veya Windows Vista’nın ürün anahtarını kullanın ve yüklemeyi tamamlayın.

İşletim sistemi kurulduktan sonra Microsoft’tan bir müşteri temsilcisiyle telefon ya da mail yoluyla iletişim kurarak, durumunuzu anlatarak tek kullanımlık etkinleştirme kodu talep edin ve o kodu kullarak Windows’u etkinleştirin.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *