• Uncategorized
  • 0

Windows 8’de Dosya Şifreleme

Kişisel bilgilerimizin gizliliğini korumamız önem teşkil ediyor. Windows işletim sistemleriyle uyumlu kullanıcıların kişisel dosyalarını şifreleyebilmesine olanak sağlayan ücretli ve ücretsiz birçok yazılım bulunuyor. Windows 8’de dosya şifreleme yapabilen VSEncryptor yazılımı da bunlardan biri. Ücretsiz olan VSEncryptor yalnızca ileri seviyede bilgi sahibi olan kullanıcılar için değil, görece tecrübesiz bilgisayar kullanıcılarının da rahatlıkla faydalanabileceği bir yazılım. Windows 8’de dosya şifreleme ve şifrelenen dosyaların açılabilmesini sağlayan başarılı bir araç. VSEncryptor ile Windows 8’de dosya şifreleme oldukça kolay.

Windows 8'de Dosya ve Klasör Şifreleme 4

Windows 8’de Dosya Şifreleme

Windows 8’de dosya şifreleme işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayan VSEncryptor yazılımını buradan indirebilirsiniz. Yazılımın kurulabilen ve kuruluma ihtiyaç duymadan çalışabilen taşınabilir formda sürümleri bulunuyor. Taşınabilir versiyonu USB belleğinizde taşıyarak farklı sistemlerde de kullanabilmeniz mümkün.

VSEncryptor yazılımı ES-128, AES-192, AES-256, RC2, RC4, DES, Triple DES, Blowfish, Twofish, Serpent, Camellia, Skipjack, CAST-256, MARS, RC5, RC6, IDEA, SEED, SHACAL-2, XTEA ve GOST gibi çok sayıda algoritma ile şifreleme yapabiliyor.

Windows 8'de Dosya ve Klasör Şifreleme 0

Uygulama ile dosyalarınızı şifrelemek için arayüzde “Input Data as File” sekmesini görüntüleyin. “File To Encrypt /Decrypt” bölümünden şifrelemek istediğiniz dosyayı seçin. Altta dosya adı, konumu, oluşturma / değiştirme / son erişim bilgileri ve dosya boyutu görüntülenecektir. Şifrelenmiş dosyanın kaydedileceği dizini “Encrypt /Decrypt File” bölümünden belirleyebilirsiniz. Şifreleme algoritmasını üstte yer alan listeden seçin ve “Encrypt” butonuna tıklayın.

Windows 8'de Dosya ve Klasör Şifreleme 1

Şifreleme için elbette bir parola belirlemeniz gerekiyor. “Password” ve “Confirm Password” kutucuklarına parola girin.

Windows 8'de Dosya ve Klasör Şifreleme 2

Yazılım ile oluşturulan şifrelenmiş dosyalar “.encrypted” uzantısına sahip oluyor. Bu şifrelenmiş dosyaları açabilmek için VSEncryptor programına ihtiyaç duyuluyor. Şifrelenmiş bir dosyayı açmak için yazılım arayüzünde “File To Encrypt /Decrypt” bölümünden şifrelenmiş dosyayı seçin ve en alt kısımda bulunan “Decrypt” butonuna tıklayın. Açılan pencerede “Password” kutucuğuna parolanızı girerek dosyaya erişebilirsiniz.

Windows 8'de Dosya ve Klasör Şifreleme 3

VSEncryptor yazılımı dosya şifrelemenin yanı sıra metinleri de şifreleme özelliğine sahip. Bu özellikten faydalanmak için yazılım arayüzünde “Input Data as Text” sekmesini görüntüleyin. Şifrelemek istediğiniz iletiyi “Text to Encrypt / Decrypt” kutucuğuna yazın. Üstten şifreleme algoritmasını belirleyin ve “Encrypt” butonuna tıklayın. Açılan pencerede “Password” ve “Confirm Password” kutucuklarına parolanızı girin. “OK” butonunu kullandığınızda şifrelenmiş ileti yazılım arayüzündeki “Encrypted / Decrypted Text” kutucuğunda belirecektir.

Windows 8'de Dosya ve Klasör Şifreleme 4

Şifreleyip bir kenara not ettiğiniz metinlere daha sonra erişmek istediğinizde VSEncryptor yazılımını çalıştırın ve şifrelenmiş içeriği kopyalayıp “Text to Encrypt / Decrypt” kutucuğuna yapıştırın. En alt bölümdeki “Decrypt” butonuna tıklayın. Açılan pencerede daha önceden belirlemiş olduğunuz parolayı girerek şifre ile koruma altına aldığınız metne erişebilirsiniz.

Windows 8'de Dosya ve Klasör Şifreleme 5

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *