• Uncategorized
  • 4

Windows 8 ISO Dosyasını İndirin

Windows 8 işletim sisteminin geride bıraktığımız yıl 26 Ekim’de kullanıma sunulmasıyla birlikte kullanıcılara cazip yükseltme imkanları sunuldu. Ülkemizde Windows 7 ve Windows Vista işletim sistemini kullananlar Şubat 2013’e kadar 29 TL karşılığında Windows 8’e geçiş fırsatı yakaladı. Çok sayıda kullanıcı bu yükseltme imkanını kullandı ve Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 8’e adım attı. Sisteminizde kullandığınız Windows 8 işletim sisteminde bir sorun meydana geldiğinde temiz kurulum yapmak ya da ayarları sıfırlamak isteyebilirsiniz. Bu durumda Windows 8 kurulum DVD’sine ihtiyaç duyacaksınız. Windows 8 DVD’si ile işletim sistemini onarmak da mümkün. MSDN ya da Technet abonesi olmayanlar Windows 8 ISO dosyasını Microsoft sunucularından indiremiyor. Windows 8 ISO dosyasına sahip olmadan kurulum DVD’si oluşturmak mümkün değil. Neyseki Microsoft Windows 8 ISO dosyasını kendi sunucularından resmi olarak indirme olanağı sunuyor. Windows 8 ISO dosyasını indirmek için Windows 8 ürün anahtarına ihtiyacınız olacak. Windows 8 ürün anahtarını burada ve bu yazıda tanıttığımız araçlarla bulabilirsiniz.

Windows 8 ISO Dosyasını İndirin 1

Windows 8 ISO Dosyasını İndirin

Windows 8 ISO dosyasını indirmek için bu aşamaları izleyebilirsiniz. Kullandığımız işletim sistemi İngilizce dil seçeneğine sahip olduğu için görsellerdeki metinler İngilizce fakat aynı işlemleri Windows 8’in Türkçe versiyonlarında da sorunsuzca uygulayabilirsiniz.

Öncelikle Windows 8 yükseltme sayfasına erişmek için buraya tıklayın. Açılan sayfada aşağı kaydırma yapın ve “Install Windows 8” butonunu kullanın.

Windows 8 ISO Dosyasını İndirin 2

Windows 8 kurulum aracı indirilecektir. Yazılım çalıştırıldığında sizden Windows 8 ürün anahtarını girmenizi isteyebilir, bu aşamada giriş bölümünde bağlantılarını verdiğimiz araçları kullanarak Windows 8 ürün anahtarınızı öğrenebilirsiniz.

Windows 8 ISO Dosyasını İndirin 4

Dosya indirme işlemi internet bağlantı hızınıza bağlı olarak biraz zaman alabilir. İndirme işlemi tamamlandığında araç dosyanın bütünlüğünü kontrol edecektir. Diğer aşamada araç Windows’u nasıl kurmak istediğinizi soracaktır, burada “Install by Creating Media” seçeneğini işaretleyin.

Windows 8 ISO Dosyasını İndirin 5

Sonraki aşamada “ISO file” seçeneğini işaretleyin ve “Save” butonunu kullanın.

Windows 8 ISO Dosyasını İndirin 6

Final aşamasında sizden bir konum belirlemeniz istenecek ve belirlediğiniz dizine Windows 8 ISO dosyası kaydedilecektir.

Windows 8 ISO Dosyasını İndirin 7

Bu ISO dosyasını DVD’ye yazarak Windows 8 kurulum işlemini sorunsuzca gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlemleri gerçekleştirmeden önce birkaç önemli noktayı hatırlatmakta fayda var. Eğer indirme işlemini 32-bit işletim sistemi sürümünde yapacaksanız indirilecek olan ISO dosyası da 32-bit Windows 8’i içerecektir. Aynı durum 64-bit sürüm için de geçerli. Bu metod ile yaklaşık olarak 3 GB veri indiriliyor, kotalı bir internet bağlantısına sahipseniz bu durumu göz önünde bulundurmalısınız. Eğer herhangi bir aşamada mevcut pencereyi yanlışlıkla kapattıysanız, masaüstüne eklenen kısayol ile indirme işlemini tekrar gerçekleştirebilirsiniz.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *