• Uncategorized
  • 2

Windows 8 WiFi Sorunu

Windows 8 işletim sistemli bilgisayarınızda zaman zaman kablosuz ağlara bağlanma aşamasında çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kablosuz ağlara bağlanmanıza rağmen internete erişemediğiniz durumlar olabilir. Bu durumda akıllı telefon ya da tablet gibi kablosuz ağ bağlantısı özelliğine sahip başka bir cihazınız varsa aynı ağa bağlanmayı ve internete erişmeyi denemelisiniz. Böylece kablosuz ağ üzerinden internet erişiminin gerçekten mümkün olup olmadığını test edebilirsiniz. Windows 8 WiFi sorunu ile karşılaşan kullanıcılar için doğrudan bir çözüm önerisi sunulamasa da burada anlatılan yönergeleri takip ederek sorununuzu büyük ihtimalle çözebileceksiniz.

Windows 8 WiFi Sorunu 1

Windows 8 WiFi Sorunu

Windows 8 WiFi sorunu yaşayan kullanıcılar işletim sisteminde kablosuz ağ bağlantılarının görüldüğü alanda bağlandıkları kablosuz ağın SSID’sinin sağ kısmında “Sınırlı” ibaresinin yer aldığını görecektir. Elbette web tarayıcılarında da internet erişiminde sorun olduğunu bildiren bir ileti belirecektir.

Windows 8 WiFi Sorunu 2

Kablosuz ağ bağlantısındaki sorunu tespit etmek için öncelikle Bilgisayar’ı açın. Sol bölümde yer alan konumlardan “Ağ” a tıklayın.

Windows 8 WiFi Sorunu 3

Karşınıza gelen pencerede üst kısımda yer alan “Ağ ve Paylaşım Merkezi” butonuna tıklayın.

Windows 8 WiFi Sorunu 4

Bağlı olduğunuz kablosuz ağ “Bağlantılar” kısmında yer alıyor, ağ adına tıklamalısınız.

Windows 8 WiFi Sorunu 5

İnternet erişiminin olmadığı buradan da rahatlıkla görülebiliyor. Sorunu belirlemek için alt bölümde yer alan “Tanıla” butonunu kullanın.

Windows 8 WiFi Sorunu 6

Windows işletim sistemi kablosuz ağ sorununu tespit etmek için genel bir tarama gerçekleştiriyor. Bu işlem biraz zaman alabilir.

Windows 8 WiFi Sorunu 7

“Bulunan Sorunlar” kısmında sorun ile ilgili kısa bir bilgi veriliyor. Burada sorun hakkında detaylı bilgi edinmek isteyebilirsiniz, bunun için alt kısımda yer alan “Ayrıntılı bilgi görüntüle” seçeneğini kullanın.

Windows 8 WiFi Sorunu 8

Burada sorun hakkında daha detaylı bilgi edinmek mümkün.

Windows 8 WiFi Sorunu 9

Windows 8 WiFi sorunu çözümü için bulunan soruna göre değişebilecek işlemleri uygulamak gerekiyor. Örneğin burada bizim karşılaştığımız sorun DNS sunucusu kaynaklı görünüyor. Sistemde varsayılan olarak Google DNS ayarlıydı ve elbette Google DNS hizmetinde o anda herhangi bir sıkıntı yaşanmıyordu. DNS sunucusunu “otomatik” olarak belirlediğimizde internete sorunsuzca erişebildiğimi farkettik, sorun kullandığımız kütüphane ağ bağlantısının farklı DNS sunucularının kullanımına engel olması sonucunda ortaya çıkmıştı. Bu gibi DNS kaynaklı sorunlarda DNS sunucusunu değiştirmek sorunu çözebilir. DNS önbelleğini silmek de diğer bir çözüm yolu olarak denenebilir. Bu işlemi buradaki yazımızda anlattığımız aşamaları takip ederek halledebilirsiniz.

DNS kaynaklı sorunun çözümünün ardından kablosuz ağ bağlantısı adının yan kısmında daha önce yer alan “Sınırlı” ibaresinin “Bağlandı” durumuna dönüştüğünü göreceksiniz.

Windows 8 WiFi Sorunu 10

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *