• Uncategorized
  • 1

Windows 8: Donanım Sürücülerini Güncellemek

Bilgisayarlarımızda yer alan donanımların işletim sistemi tarafından tanımlanması ve donanımların tüm işlevlerinden etkin olarak faydalanılabilinmesi için hazırlanan yazılımlar sürücü (driver) olarak adlandırılıyor. Sürücüler zaman zaman üretici firmalar tarafından güncelleniyor ve bu sayede kullanıcılara daha sorunsuz bir deneyim sunuluyor. Windows işletim sistemlerinde donanım sürücülerini güncellemek için kullanılabilecek çok sayıda araç mevcut. Bu yazılımlardan bir kısmı ücretli sürüm satın alınmadığı sürece kayıp veya güncel sürücülerin kurulumunu gerçekleştirmiyor. Windows 8 veya diğer Windows işletim sistemlerinden birisinin kurulu olduğu bilgisayarınızdaki donanım sürücülerini güncellemek isteyebilirsiniz. Bu işlem için IObit firmasının Driver Booster adlı ücretsiz programını kullanabilirsiniz. IObit Driver Booster yazılımı ile yalnızca birkaç tıklama yaparak donanım sürücülerini güncellemek mümkün hale geliyor.

Windows 8 Donanım Sürücülerini Güncellemek 1

Windows 8: Donanım Sürücülerini Güncellemek

Driver Booster yazılımının kullanımı oldukça kolay. Öncelikle yazılımın kurulum dosyasını buradan indirin, çalıştırın ve yazılımı sisteminize yükleyin. Aracı çalıştırın ve arayüzde yer alan “Scan” butonuna tıklayın. İşletim sisteminiz taranacak ve güncel olmayan donanım sürücüleri donanımın adı ve kurulu sürücünün durumu ile birlikte size bildirilecektir.

Windows 8 Donanım Sürücülerini Güncellemek 2

“More info” bölümünün altında yer alan butona tıklayarak kurulu donanım sürücüsünün versiyonu, kullanıma sunulma tarihi, güncel donanım sürücüsünün boyutu, güncellemenin sürüm numarası ve kullanıma sunulma tarihi gibi detayları öğrenebilirsiniz.

Sağ üst bölümde yer alan “Update All” butonuna tıkladığınızda mevcut tüm güncellemeler yüklenecektir. Yalnızca belirli donanımların sürücülerini güncellemek istiyorsanız alt kısımda listede yer alan “Update” seçeneklerini kullanmanız gerekecek.

“Update” ya da “Update All” seçeneğine tıkladığınızda Driver Booster yazılımı güncel sürücüleri indirmeye başlayacak ve indirme işlemi tamamlandığında kurulum işlemi başlatılacaktır. Eğer donanım sürücüsünün kurulumunda lisans sözleşmesini onaylama aşaması bulunuyorsa karşınıza gelen kurulum ekranından bu onayı vermeniz istenecektir.

Windows 8 Donanım Sürücülerini Güncellemek 3

Yazılımda sürücü güncelleme işleminin ardından sorun yaşanabileceği ihtimali unutulmamış, bir önceki donanım sürücüsüne geri dönme özelliğine yer verilmiş. Driver Booster her güncelleme işleminde bir adet Sistem Geri Yükleme noktası oluşturuyor, bu sayede güncel donanım sürücüsü ile bir sorun yaşandığında işletim sisteminin eski sorunsuz haline geri dönülebiliyor.

Windows 8 Donanım Sürücülerini Güncellemek 4

Yazılımda donanım sürücülerinin indirildiği dizini değiştirmek, güncelleme ile sistem geri noktası oluşturma seçeneğini devre dışı bırakmak ve kurulumun ardından indirilen donanım sürücülerinin silinmesini önlemek mümkün. Bu ayarlara “Settings” menüsü altndan ulaşılabiliyor.

Windows 8 Donanım Sürücülerini Güncellemek 5

Driver Booster Windows 8’de ve önceki Windows işletim sistemlerinde donanım sürücülerini güncellemek için kullanılabilecek başarılı bir yazılım olarak aklımızda yer edindi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *