• Uncategorized
  • 5

Çözüm: Internet Explorer 11 Çalışmıyor

Son dönemlerde Windows 8 ve Windows 8.1 Preview işletim sistemlerini kullanan takipçilerimizden “Internet Explorer 11 Çalışmıyor” şeklinde e-postalar almaya başladık. Sorun özellikle Internet Explorer 11‘in Windows 8 Modern arayüzünde çalışmaması / açılmaması şeklinde görülüyor. Bu yazının Internet Explorer 11 ile Modern arayüzünde sorun yaşayan kullanıcılara yardımcı olmasını umuyoruz.

Internet Explorer 11

Çözüm: Internet Explorer 11 Çalışmıyor

Eğer siz de “Sistemimde kurulu olan Windows 8 veya Windows 8.1 Preview’de Internet Explorer 11 Çalışmıyor.” diyorsanız öncelikle Internet Explorer’ı varsayılan internet tarayıcısı olarak belirlemelisiniz. Windows 8 Modern arayüzünde yalnızca varsayılan tarayıcı kullanılabiliyor, işletim sisteminizin varsayılan web tarayıcısı Google Chrome ise bu durumu değiştirmeniz gerekecek. Internet Explorer 11’i varsayılan internet tarayıcısı olarak atamak için Charms menüsüne erişin, “Ayarlar” butonuna tıklayın, “Bilgisayar ayarlarını değiştir” seçeneği ile devam edin. “Arama & Uygulamalar” menüsünden “Varsayılanlar” sekmesini görüntüleyin ve Internet Explorer 11’i seçin.

Internet Explorer 11 Çalışmıyor 1

Sorun devam ediyorsa masaüstüne erişin ve Internet Explorer 11’i çalıştırın. Seçenekler menüsüne erişin, “Programlar” sekmesini görüntüleyin. Burada bağlantıları nasıl açabileceğinizi ayarlama imkanı sunan bir seçeneğin bulunduğunu göreceksiniz. Seçenekler arasında masaüstü tarayıcısı, Modern arayüzündeki tarayıcı ve kararı Internet Explorer’a bırakma seçenekleri mevcut. Eğer burada masaüstü tarayıcısı belirlenmişse kararı Internet Explorer’a bırakan seçeneği belirleyin. Kutucukları masaüstü tarayıcısı ile açmayı sağlayan seçeneği de devre dışı bırakın.

Internet Explorer 11 Çalışmıyor 2

Eğer yine sonuç alamazsanız Internet Explorer 11’i devre dışı bırakıp daha sonra tekrar etkinleştirmeyi denemeniz gerekecek. Windows 8 arama aracını çalıştırın ve “Windows özelliklerini aç veya kapat” şeklinde arama yapın.

Internet Explorer 11 Çalışmıyor 3

İlgili sonuca tıklayın. Karşınıza gelen uzun listeden Internet Explorer 11’in kutucuğundaki işaretlemeyi kaldırın ve “Tamam” butonunu kullanın.

Internet Explorer 11 Çalışmıyor 4

Internet Explorer 11’i devre dışı bıraktığınızda Windows özelliklerinin ve programların düzgün çalışamayabileceği ifade ediliyor, bu süreç uzun sürmeyeceği için sorun yok. “Evet” butonuna tıklayarak onay verin.

Internet Explorer 11 Çalışmıyor 5

Internet Explorer 11 devre dışı bırakılacak ve bilgisayarınız yeniden başlatılacaktır. Sistem yeniden açıldığında Windows 8 arama aracını aynı şekilde kullanarak “Windows özelliklerini aç veya kapat” aracına ulaşın. Listeden Internet Explorer 11’i bulun ve kutucuğu işaretleyip “Tamam” butonuna tıklayın. Internet Explorer 11 etkinleştirilecek ve bilgisayarınız yine yeniden başlatılacaktır. İşlem sonucunda sorununuz büyük ihtimalle çözülecektir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *