• Uncategorized
  • 0

Search.us.com Zararlısı Nasıl Kaldırılır?

Browser hijacker olarak adlandırılan Search.us.com zararlısı genellikle ücretsiz olarak indirilen dosyalardan bulaşıyor. Bir kez yüklendiğinde tarayıcı araç çubuğuna ekleniyor. Başlangıç sayfası ve varsayılan arama motoru gibi birçok özelliği değiştiriyor.

Search.us.com Zararlısı Nasıl Kaldırılır?

Search.us.com Zararlısı Nasıl Kaldırılır?

Search.us.com teknik olarak bir virüs sayılmaz. Asıl görevi bulaştığı yerlerde kullanıcı deneyimine darbe vurmak. Bu yüzden bu tarz zararlılar ‘istenmeyen program’ sınıfında yer alıyor. Kullanıcıların sinirini bozmak dışında en büyük özellikleri normal yolllarla kaldırılamıyor olmalarıdır.

Bu zararlılar sıkça CNET, Brothersoft veya Softonic gibi ücretsiz programların yer aldığı web sitelerinden bulaşıyorlar. Örneğin, VPlay oynatıcısını kurmak istediğiniz kurulum esnasında size start.search.us programını kurmak isteyip istemediğinizi soruyor. Hemen altında da koyu ile ‘programı daha sonra kaldırabilirsiniz’ ibaresi eklenmiş.

Günümüzde ücretsiz olarak yüklenebilen birçok programa bu tarz zararlıları yüklüyorlar. Kurulumu gerçekleştirmeden dikkat etmekte yarar var. Şimdi bu sinir bozucu search.us.com nasıl kaldırılabilir gösterelim.

Search.us.com zararlısını silebileceğiniz en basit yöntemi gösterelim.

Search.us.com Zararlısı Nasıl Kaldırılır?

Google Chrome tarayıcısında ekranın sağ üst tarafında yer alan butona tıklayarak Ayarlar seçeneğine erişin.

Search.us.com Zararlısı Nasıl Kaldırılır?

Açılan pencereyi aşağı kaydırdığınızda Tarayıcı ayarlarını sıfırlayın seçeneğini göreceksiniz. Bunu kullandığınızda search.us.com zararlısının tarayıcıya bulaştırdığı her şey otomatik olarak silinecek ve tarayıcınız ilk günkü gibi tertemiz olacak. Bu aynı zamanda tarayıcıya kurulacak eklentilerinde devre dışı olacağı anlamına geliyor.  Yine Ayarlar ve Uzantılar bölümüne erişerek devre dışı kalan eklentileri birkaç saniyede tekrar aktifleştirebilirsiniz.

Bu işlemci Internet Explorer için de uygulayabilirsiniz. Adımlar birbirine oldukça benzer. Önce Internet Ayarları paneline erişiyor ve açılan pencereden Gelişmiş sekmesini seçiyoruz. Pencerenin altında Sıfırla butonunu göreceksiniz.

Mozilla Firefox kullanıyorsanız sol üstten Firefox butonuna tıklayın. Yardım seçeneğini genişlettikten sonra Sorun giderme bilgileri butonuna tıklayın. Sağda Firefox tarayıcısını sıfırla yazısına tıklamanız yeterli olacaktır.

Hijacker zararlılarını kaldırabilen bir aracı kullanalım.

Tarayıcı sıfırlama işlemini yapmak istemiyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Malwarebytes Anti-Malware programını kullanarak search.us.com silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Buradaki bağlantıya tıklayarak programı indirin.

Search.us.com Zararlısı Nasıl Kaldırılır?

Programı indirdiğinizde Hızlı Tarama seçeneğini kullanarak programın zararlıları taramasına izin verin. Ardından sil komutunu vermeniz yeterli olacak.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *